Díky stážím dostaly práci desítky lidí

Středočeši mají o praxi zájem. Díky zkušenostem z firem mohou konečně opustit úřad práce.

Těžko se bez ní obejdete, těžko ji získáváte, ale je nezbytná. Praxe. Velký problém s jejím sháněním mají hlavně absolventi škol. Někteří, jako třeba studentka posledního ročníku architektury Tereza Varadiová, již proto přemýšlejí dopředu a snaží se pro získání potřebných zkušeností udělat ledacos.

            Pomoci jim může i Fond dalšího vzdělávání, který studentům, ale nejenom jim, nabízí možnost účasti na stážích. Jednou takovou prošla v Berouně i Varadiová.

            „Šla jsem do toho kvůli zkušenostem, abych měla v budoucnu větší šanci. Bez praxe se člověk neuplatní,“ uvědomuje si mladá studentka. Na stáži na pozici architekt projektant se naučila pracovat třeba na dokumentaci pro stavební povolení na rodinné domy, vstřebala nové poznatky o dřevostavbách nebo se naučila komunikovat s dalšími specialisty z oboru. „Moje mentorka mi vše ukázala a vysvětlila,“ pochvaluje si Tereza, která nakonec dostala i nabídku na další externí spolupráci.

            Stáž jako podpora konkurenceschopnosti není příležitostí jen pro mladé studenty. Fond dalšího vzdělávání je organizuje i pro dlouhodobě nezaměstnané, rodiče po mateřské dovolené nebo osoby ve věku 40 a 50 plus, které jsou nezaměstnaností významně ohroženy.

            A již uskutečněné stáže mají výsledky. „Dvě třetiny oslovených stážistů byly do půl roku od ukončení stáže zaměstnány, nejčastěji na plný pracovní úvazek. Tito lidé se často uplatnili ve stejném oboru i na stejné pracovní pozici, ve které absolvovali stáž,“ uvádí Eva Beránková z Fondu dalšího vzdělávání.

            Zajímavý je i fakt, že patnáct procent stážistů najde uplatnění přímo u poskytovatele, studenti pak s firmou dál spolupracují ve čtyřiceti procentech.

            I pro firmu má poskytnutí stáže smysl. Pomáhá jí totiž třeba najít vhodného zaměstnance. Podobně uvažovala firma Triapex export z Vlašimi, která vyrábí balicí stroje. „Šli jsme do toho se záměrem předvychovat si svého programátora – konstruktéra. Tím, že u nás byl a dostával práci a rady, jsme měli možnost se s ním dobře seznámit,“ říká zástupce firmy a dodává, že i když přijde strojař nebo konstruktér, musí se spoustu věcí naučit.

            Stážista Triapexu však nakonec z regionu odešel, ale práci našel rychle. Přesto bude firma pokračování v programu zvažovat.

            Ve Středočeském kraji se podobných stáží ve firmách za poslední tři roky konalo už 270, pro studenty dalších 44. V průběhu léta nastoupí svoji stáž v kraji ještě dalších deset studentů.

            „V rámci stáží pro mladé hradíme firmám za poskytnutí stáže předem stanovené náklady,“ vysvětluje Beránková. A určité náklady jsou hrazeny i u stáží, které mají pomoci dlouhodobě nezaměstnaným.

            Fond dalšího vzdělávání eviduje největší zájem o obory ekonomika, administrativa, účetnictví nebo veterinární technik. U studentů jde o obchod, bankovnictví či pohostinství. „Dle celkové statistiky se Středočeský kraj nachází na 6. příčce co do množství stáží ve firmách, u stáží pro mladé je na 10. místě,“ uzavírá Beránková s tím, že v kraji je o stáže u mladých zájem nižší, protože mnoho Středočechů ji chce absolvovat v Praze. Přesně naopak je tomu u stáží, které jsou určené pro nezaměstnané.

 

270 stáží pro nezaměstnané se konalo v kraji za poslední tři roky.

 

44 dalších takových stáží se uskutečnilo ve středních Čechách pro studenty.

 

O autorovi| Eva Zahradnická, redaktorka MF DNES

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Čechy

 Zpět

Stáže pro mladé

Tento projekt již skončil!

Nově jsme spustili projekt Cesta pro mladé, který pomáhá studentům získat praxi při škole a firmám najít potenciální zaměstnance z řad nadšených studentů.

Přečtěte si více na http://www.cestapromlade.cz

close