Zájem firem o stážisty v létě roste, nabírají až dvojnásobek studentů

TISKOVÁ ZPRÁVA

Praha, 3. června 2015 – Šanci získat pracovní zkušenosti ve svém oboru a zároveň si přivydělat má o letních prázdninách ještě více studentů. Firmy zapojené v projektu Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání 2 totiž na tradiční období dovolených nabízejí až dvakrát více pozic oproti předchozím měsícům. Pokud se trend stoupající nabídky v dalších letních termínech potvrdí, může dojít k předčasnému naplnění kapacit projektu. Rostoucí zájem jak ze strany zaměstnavatelů, tak ze strany stážistů dokládá velký úspěch projektu, jenž má za úkol představit české veřejnosti účinnou metodu boje proti nezaměstnanosti mladých.

Stáže jsou v rámci projektu zahajovány vždy k 1. a 15. dni v měsíci, přičemž firmy nabízely doposud ke každému z termínů průměrně 179 stáží. O první červencový termín je však mezi zaměstnavateli zájem výrazně vyšší. Již nyní nabídli k 1. červenci okolo 500 stáží. Pokud se podobný nárůst promítne i do dalších letních termínů, bude se jednat o poslední možnost realizace stáží v rámci tohoto projektu, neboť kapacity budou zcela naplněny. Realizační tým již nyní připravuje další aktivity na podporu systému vzdělávání pomocí stáží.

Realizace stáží probíhá od července 2014 do listopadu letošního roku a je zaměřena na poskytování stáží studentům posledních ročníků středních, vyšších odborných a vysokých škol v prostředí firem. Kromě praktických zkušeností a kontaktů pro budoucí uplatnění absolventů na trhu práce přináší stážistům i finanční odměnu za každou odpracovanou hodinu. V rámci projektu proběhlo doposud 1 235 stáží a dalších 721 stáží je aktuálně v realizaci. Studenti si mohou vybírat z více než 130 pracovních pozic napříč obory, přičemž nejvíce stáží se uskutečnilo v ekonomických oborech (50,97 %), IT (11,04 %), dále v oblasti marketingu a reklamy (9,61 %) a také pohostinství, gastronomie a cestovního ruchu (7,72 %).

Systém přináší rovněž výhody samotným zaměstnavatelům, kterým jsou za poskytnutí stáže uhrazeny předem stanovené náklady. Firma má tak možnost vyzkoušet si potenciálního zaměstnance s prakticky nulovou počáteční investicí. Jedním z poskytovatelů stáží je i společnosti Study Point, s. r. o., která si spolupráci se studenty velmi chválí. „Studenti byli často mnohem lepší než stabilní zaměstnanci,“ hodnotí spolupráci Tom Šafránek, který je mentorem stáže na pozici specialista marketingu. „Mají větší motivaci a baví je to,“ podotýká.

Největší podíl na zrealizovaných stážích napříč ČR tvoří kraje Jihomoravský (27,86 %) a Moravskoslezský (24,49 %) a také Hlavní město Praha (16,31 %). Do projektu se zaregistrovalo více než 5 000 firem a 15 000 studentů. „Těší nás, že firmy nabízejí stáže opakovaně a také stážisté projevují zájem o opakovanou účast na stáži,“ komentuje zpětnou vazbu k projektu jeho koordinátorka Mgr. Martina Vlasáková a dodává: „Podařilo se nám tedy nastavit systém stáží, který je oblíben oběma stranami.“ Na konci projektu by se měl počet zrealizovaných stáží přiblížit k téměř 3 000.

Projekt Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání 2 realizuje Fond dalšího vzdělávání, příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí. Je spolufinancován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR, jeho rozpočet činí přes 220 milionů korun.

Kontakt pro média:

Nikol Nejmanová

Fond dalšího vzdělávání, příspěvková organizace MPSV

nikol.nejmanova@fdv.mpsv.cz, www.stazepromlade.cz

 Zpět

Stáže pro mladé

Tento projekt již skončil!

Nově jsme spustili projekt Cesta pro mladé, který pomáhá studentům získat praxi při škole a firmám najít potenciální zaměstnance z řad nadšených studentů.

Přečtěte si více na http://www.cestapromlade.cz

close